poniedziałek, 1 lipca 2019

254. Ogródek w ostatnim dniu czerwca.


 Na lato w tym roku w Anglii przyszło nam naprawdę długo czekać. Dopiero ostatni tydzień był naprawdę ciepły i słoneczny. Wcześniej było zimno i deszczowo.

Ogórki z uporem maniaka siałam, kilka razy i za każdym razem coś je trafiało. Nie powschodziły, albo umarzły, albo coś je pożarło... Gdzieś tak za za czwartym, albo piątym razem (nie wiem dokładnie bo zgubiłam rachubę) udało się - przetrwały, ale nie można powiedzieć, że pięknie rosną. Było za zimno i dosłownie stały w miejscu. Pietruszka choć przecież odporna na zimno w tym roku jakoś nie chciała u mnie rosnąć. Zasiałam niedawno drugi raz i myślę, że tym razem będzie lepiej.
Buraczki nie jakoś wspaniale, ale rosną.
 Z jarmużem też miałam przeprawę. Sadziłam go kilka razy bo posmakował dzikim gołębiom. Na początku myślałam, że to ślimaki ucztują. Problemy się skończyły po tym jak zamontowałam siatki ochronne. Jakby tego było mało teraz zaatakował go mączlik. Zastosowałam ekologiczny oprysk z bakterii bacillus thuringiensis i jestem ciekawa jakie będą efekty. Oprysk jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. Działa jedynie na gąsienice. Nie chcę używać żadnych chemicznych środków więc dlatego sięgnęłam po taki specyfik. Kupiłam go w postaci proszku przez internet.
W tym roku w moim małym tunelu foliowym (3x2m) uprawiam trzy rodzaje pomidorków:
Yellow Pear - małe żółte pomidorki w kształcie gruszki, Tigerella z owocami w tygrysie paski oraz Bawole Serce. Dwie pierwsze odmiany są dla mnie nowe, bo nigdy wcześniej ich nie uprawiałam.


 Pierwszy raz w tym roku uprawiam groszek cukrowy, który dosłownie przerósł moje oczekiwania :) Córcia uwielbia zrywać strąki i wyjadać zawartość podczas zabawy w ogrodzie.
 Winogrono pięknie rośnie i jest już na tyle duże, że praktycznie zasłania przód tunelu foliowego tworząc ścianę z zielonych liści. W miejscu gdzie winogrono łączy się z clematisem znajduje się klimatyczne niby wejście, za którym są drzwi do tunelu. Zawsze mi się podobały ogrody z tego typu zakamarkami :)


 Na koniec jeszcze zdjęcia innych moich ogrodowych zakątków :)
Pozdrawiam :)